niedziela, 28 września 2014

Na co głosować w WBO?

Moją opinię na temat Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego mogliście poznać kilka wpisów wcześniej. Jak już ustaliliśmy inicjatywa WBO nie jest idealna ale mimo wszystko trzeba wziąć udział w "konsultacjach" i mieć swój choćby najmniejszy udział w podziale 20 "dużych baniek".

Tym wpisem nie chciałbym w żadnym wypadku mówić na które projekty macie głosować, chciałbym tylko przypomnieć, że zbliża się koniec głosowania (29 września do 23:59) i zaprezentować kilka ciekawych pomysłów z naszej okolicy.

Projekt 161: PARK DLA PSÓW PSI GAJ


Projekt parku dla psów na obrzeżach Parku Grabiszyńskiego ma ogromny potencjał i prawie 900 lajków na Facebooku. Jeśli udałoby się zrealizować projekt 161 byłby to pierwszy tego typu obiekt we Wrocławiu. Wydaje mi się, że to jeden z projektów z naszej okolicy, który ma realną szansę na realizację - skierowany jest do dużej i zdyscyplinowanej liczby odbiorców czyli tzw. "psiarzy". Do tego doszły mnie słuchy, że promocja projektu odbywała się nie tylko "lokalnie" ale w wielu wrocławskich parkach i miejscach uczęszczanych przez właścicieli czworonogów. Ja, jak ja, ale mój pies trzyma kciuki za Psi Gaj ;)

Projekt 301: Park Wspólnotowy "Ślężański Mamut" przyjazna przestrzeń dla aktywnego wypoczynku, kultury i edukacji uczestniczącej, współtworzona przez użytkowników


Park Mamuta ma mieścić się na Oporowie, jednak warto zauważyć, że jest on położony praktycznie na granicy z Osiedlem Grabiszyn-Grabiszynek. Mam wrażenie, że na spacery w okolice Ślęzy zapuszczam się częściej niż w inne części naszego Osiedla. "Mamut" też ma sporą szansę na zebranie tysięcy głosów - zaplanowano sporo atrakcji wśród których coś dla siebie znajdą różne grupy wiekowe (miejsce na piknik, tereny dla psów, plac zabaw, siłownia "pod chmurką"). Kampania w mediach była "głośna", a w sam projekt zaangażowanych było sporo wolontariuszy, którzy promowali swój pomysł w nietypowe sposoby.

Projekt 244: PLACE ZABAW ORAZ OŚWIETLENIE ALEI ROMERA W PARKU GRABISZYŃSKIM


Projekt popierany przez naszą Radę Osiedla, powstał trochę jako kontynuacja rozmów RO z ZZM w ramach których okazało się, że w kasie Zarządu Zieleni Miejskiej nie ma kasy na Park Grabiszyński i jeżeli radni chcą zadbać o swój "zielony skarb" muszą robić to na własną rękę. Nie ma złudzeń, że budowa placu zabaw w okolicy Górki Skarbowców, nieopodal nowych osiedli mieszkaniowych, gdzie duży odsetek mieszkańców stanowią młodzi rodzice jest koniecznością. Pomysł oświetlenia parku może być atrakcyjny dla biegaczy, rowerzystów i spacerowiczów - dzięki temu projekt może mieć szansę na zebranie większej ilości głosów niż sam plac zabaw (Dlaczego to jest ważne? Pisałem już o tym).

Projekt 453: Modernizacja bazy sportowej przy Gimnazjum nr 6 przy Alei Pracy 24 we Wrocławiu 


Projekt budowy boiska sportowego przy Gimnazjum nr 6 jest mi bliski bo w tej szkole spędziłem trzy lata swojego życia. Podobnie jak w przypadku placu zabaw, nie ma wątpliwości, że obiekt sportowy z prawdziwego zdarzenia w tej części Osiedla bardzo by się przydał. W projekcie jest zapewnienie, że boisko jeśli zostanie zrealizowane będzie dostępne nie tylko dla uczniów szkoły, ale też dla wszystkich mieszkańców Wrocławia - bardzo dobrze, że projekt nie walczy tylko o głosy uczniów, ale też innych mieszkańców, którzy mogą być potencjalnymi użytkownikami boiska i bulodromu.

Projekt 20: Montaż dodatkowej ulicznej sygnalizacji świetlnej na ul. Klecińskiej przy FAT sprzężonej z już istniejącą dla upłynnienia ruchu i ułatwienia wyjazdu pojazdom z podporządkowanej; Projekt: 93 Przebudowa nawierzchni drogi osiedlowej ul. Blacharska; Projekt: 197 Rewitalizacja obszaru między ulicami Ostrowskiego, Fiołkową, Nasturcjową i Grabiszyńską; Projekt: 231 wymiana nawierzchni chodnika ul.Aleja Pracy od ul.Hallera do ul.Inżynierskiej ze wskazaniem strony naprzeciwko kościoła i inne podobne...


Te wszystkie projekty  znalazły się w jednym akapicie nie bez powodu. Są to projekty bardzo potrzebne i z pewnością zasadne. Są to też projekty po przeczytaniu których, cieszące się dobrej frekwencji WBO "towarzystwo z Ratusza" powinno się zaczerwienić na twarzy! Remonty podwórek, chodników, dróg osiedlowych itp. to nie "fanaberie mieszkańców", a sprawy, które powinny być realizowane z budżetu bez "żebrania o głosy" tych, których sprawa nie dotyczy (bo nie wierzę, że głosami samych zainteresowanych sąsiadów udałoby się zrealizować, któryś z tych projektów)! Ci, którzy decydują o kształcie miejskiego budżetu powinni się wstydzić z tego, że mieszkańcy muszą poświęcać swój cenny czas, energię i pieniądze na walkę o rzeczy, które powinny być normą! Przyznacie chyba, że podwórko o powierzchni przypominającej krajobraz księżycowy w XXI wieku nie jest normalny?! Mam nadzieję, że w kolejnych latach nie dojdzie do takiej sytuacji, że miasto nie załata dziury w jednej z głównych ulic Wrocławia, bo będzie czekało, aż ktoś zgłosi ten fakt do WBO i zbierze tysiące głosów.

Listę wszystkich projektów można znaleźć na stronie www.wroclaw.pl/budzet-obywatelski-wroclaw/projekty, a głos oddać na: www.wroclaw.pl/budzet-obywatelski-wroclaw/glosowanie.

A Wy macie jakieś "swoje" projekty, które popieracie? Zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach pod wpisem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz