sobota, 20 lipca 2013

Czy we Wrocławiu obowiązuje "ustawa śmieciowa"?

"Spełniliśmy  najważniejsze wymogi nowej ustawy śmieciowej" – powiedział Wojciech Adamski wiceprezydent Wrocławia podsumowując pierwsze dni obowiązywania nowych przepisów we Wrocławiu. Tymi słowami rozpoczyna się artykuł Pierwsze podsumowanie nowego gospodarowania śmieciami we Wrocławiu opublikowany na łamach oficjalnego serwisu internetowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.


Wystarczy jednak wybrać się na kilkuminutowy spacer podwórkami wrocławskiej al. Hallera by stwierdzić, że po prawie trzech tygodniach obowiązywania nowych przepisów coś tu chyba nie działa tak jak powinno...

Jakiś czas temu do skrzynek pocztowych mieszkańców Wrocławia trafiła zielona książeczka zwana ekoporadnikiem. Znajdziemy tam krótką instrukcję jakie śmieci należy wrzucać do jakiego kontenera. Niestety gdyby mieszkańcy kamienic przy Hallera nawet bardzo chcieli skorzystać z rad zawartych w poradniku nie mają na to szans bowiem w osłonach śmietnikowych nadal stoją te same srebrne kontenery co w poprzednim "śmieciowym ustroju".

A przepraszam, jest kontener z nalepką w kolorze brązowym (pojemnik tej barty nie został ujęty w miejskim poradniku), na odpady "BIO". Z tym że według harmonogramu Chemeko-System Sp. z o.o. - firmy, która od 1 lipca odpowiada za odbiór śmieci w naszym sektorze - nie przewidziano terminu odbioru tego typu odpadów...

Do tego wszystkiego dochodzą sterty śmieci porozrzucane dookoła osłon śmietnikowych. Kiedyś raz na jakiś czas przez podwórka przejeżdżał samochód-ciężarówka i zbierał porzucone telewizory, kartony czy meble, które nie zmieściły się do śmietników.


Jako puentę podam harmonogram odbierania śmieci z kontenerów widocznych na powyższych zdjęciach (opublikowany na stronie firmy odpowiedzialnej za odbiór odpadów w tym sektorze):
  • Odpady komunalne: poniedziałek 
  • Papier: wtorek: 19.07, 6.08, 3.09, 01.10. 
  • Tworzywa sztuczne: wtorek: 09.07, 13.08, 10.09, 8.10, 12.11, 10.12. 
  • Odpady zielone: 1 poniedziałek, 3 poniedziałek 
Na koniec dwa pytania: w jaki sposób śmieci ze srebrnych kontenerów będą rozdzielane przy realizacji  harmonogramu i do którego z kontenerów mogę wyrzucić "eko-książeczkę", bo zdaje się, że na razie nie będzie mi potrzebna?